Sponsor Bağlantılar


Alak Suresi Dinle
Alak Suresi Arapça (Resim)
Alak Suresi Okunuşu
Alak Suresi Anlamı (Meali)

Bu sure on dokuz ayetten oluşmakla birlikte Mekke’de nazil olmuştur. Kur’an-ı Kerim’in ise doksan altıncı suresini oluşturmaktadır. Alak kelimesi anlam olarak incelendiğinde ise kan pıhtısı manasına gelmektedir. Bu kelimenin kökenine bakıldığında farklı çağrışımlar mevcuttur. Örneğin; dilimizde sıklıkla kullanılan bir sözcük olan alaka sözcüğü, alan kelimesi ile aynı kökten gelmektedir. Alaka ise anlam bakımından bağlantı, ilgi olarak tanımlanmaktadır. Muallak sözcüğünün her ne kadar okunuşu farklı gözükse de bu kelime de aynı kökten türetilip asılmış anlamı bulunmaktadır.

Alan kelimesini yani kan pıhtısını karşılayan en iyi tıbbi terimlerden bir tanesi ise embiriyo veya embriyonun rahim duvarına tutulması olarak düşünülmektedir. Bu üç anlam düşünüldüğünde ise her bir anlamın birbirleri ile oldukça alakalı olduğuna dikkat çekilmektedir. Alan süresi bazı kişilerce “İkra Suresi” olarak da söylenilmektedir.

Hz. Muhammed (S.A.V.) ‘e ilk inen ayetler bu surenin ilk ayetleridir. Bu ilk ayet “oku” yani “İkra” kelimesiyle başladığı için de “İkram Suresi” olarak anılmaktadır.

Bu sure Müslümanlığın eğitime, okunmaya, bilgiye verdiği önemin gösterilmesi açısından da oldukça önemli surelerdendir.

Sponsor Bağlantılar

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *