Ayetel Kürsi Hangi Surede Geçer

Sponsor Bağlantılar

Ayetel Kürsi Hangi Surede Geçer

Ayete-l Kürsi Kuran-ı kerimde bakara suresinde geçmektedir. Kuranı kerimde 114 sure ve 6.236 ayet vardır. 1. Sure Fatiha suresi olup, Fatiha’dan sonra bakara suresi gelir. Yani bakara suresi 2. Suredir. Fatihadan sonra besmele “elif laammiim” diye başlayan sure bakara suresidir ve 1. Cüz ve 2. Cüz ile beraber 3. Cüzün bir kısmındadır. Cüz, kuranı kerimin her 10 yaprağa (20 sayfaya) denir.

Bakara suresi için “Sure –i bakara” ifadesi de kullanılmakla birlikte toplamda 286 ayeti kerimeden oluşmaktadır ve Medine’de inmiştir. Bakara suresi kuranı kerimdeki en uzun suredir. Ayete-l kürsi de bakara suresinin 255. Ayeti kerimesidir. Ayetel kürsi kendisi başlı başına bir sure olmayıp ayettir. Ayet demek kuranı kerimdeki iki durak aralarına denir. Başka bir tabirle kuranı kerimdeki bir cümleye ayet denir. En uzun sure bakara suresi olduğu gibi aynı zamanda da kuranı kerimdeki en uzun ayet de bakara suresindedir. Bakara suresinin 282. Ayeti kerimesi kuranı kerimdeki en uzun ayettir.

Kısacası ayetel kursi hangi sürede geçer sorusunun cevabı: 2. süre olan Bakara suresinin 255. ayeti Ayet-el Kürsi’dir.

Sponsor Bağlantılar

Yazar Hakkında

5 Yorum

 1. Alperen Ocak diyor ki:

  Kardes, Kur’an’da 6666 ayet var yazmissiniz. Bu bilgiyi nereye göre yazmissiniz.. Bu yanlis. Iyi arastirin, ondan sonra yazin.

  • huseyin diyor ki:

   Kimi alimlere göre besmelerde ayettir buna binayen 6666 ayet olur

  • caglar diyor ki:

   s.a. dostum, Kur-an’in fihrist kisminda her surenin karsisinda kaç ayet olduğu yazili. Ornegin fatiha 7 ayet seklinde. 114 surenin karsisindaki ayetleri topladiginizda. Sizin soylediginiz 6666 sayisinin cikmadigini göreceksiniz.

 2. bulent diyor ki:

  Selamın aleykum Hocam ayetel kursi icin yazinizin icinde 255.ayet yazinizin sonunda ise 282. Ayet demissiniz sanırım bi yazim hatasi olmus bilginize. Allah razi olsun.

FACEBOOK'TA BEĞEN...