Nas Suresi Okunuşu Dinle Meali

Nas Suresi Dinle

KABE İMAMI NASSER AL QATAMİ – NAS SURESİ DİNLE

Nas Suresi Arapça (Resim)
nas suresi

Nas Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.
1) Kul e’ûzü birabbinnâs
2) Melikinnâs
3) İlâhinnâs
4) Min şerrilvesvâsilhannâs
5) Ellezî yüvesvisü fîysudûrinnâs
6) Minelcinneti vennâs

Nas Suresi Anlamı (Meali)

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1) De ki sığınırım Rabb’ine nâsın,
2) Melikine nâsın,
3) İlâhına nâsın,
4) Şerrinden o sinsi vesvasın.
5) Ki vesvese verir sinelerinde nâsın.
6) Gerek cinden gerekse insden.

Nas sûresi Medine’de inmiş olmakla birlikte altı ayetten oluşmuştur. Kur’an-ı Kerim’in kitap halindeki şeklinde yani Mushaf’ta sıralaması yüz on dört olmakla birlikte Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerin iniş sırası yani nüzul sırasına göre yirmi birinci sûredir. Bu sûrenin ilk ayetinde geçen ve adını da oradan alan nas sözcüğünün anlamı insanlar anlamına gelmektedir. Nas ve Felak sûresinin ikisine birlikte “muavvizeteyn” adı verilmektedir. Nas sûresi temel olarak dua özelliği taşıyan bir sûredir. Bu sûre cin ve insanların şerrinden yalnızca Allahü Teâla’ya sığınılması söylenmektedir. Bu sûre ile yüce Allah insandan ve cinden gelebilecek her türlü kötülük ve beladan yalnızca kendisinin sonsuz koruyuculuğu ve rahmetine sığınılmasını buyurmaktadır.

53 adet yorum var.

 1. Ramazan dedi ki:

  Cok guzel masallah

 2. Bekir şahin dedi ki:

  Allah bin kere razı olsun yapanlardan vesile olanlardan

 3. Vedat dedi ki:

  Cok guzel emegi gecen herkese sonsuz teşekürler

 4. Hediye dedi ki:

  Allah razı olsun

 5. Osman Emre dedi ki:

  Çok güzel 👍

 6. ali dedi ki:

  Çok güzel sayfa ALLAH razıolsun emeyi geçen herkesden Selam olsun güzel vatanima

 7. hasan kekeç dedi ki:

  allahın tüm ayetleri çok güzel anlamını bilsek daha güzel insana daha güven veriyor dünyanın en mutlu kişisi oluyor kendini güvende buluyorsun çok şükür

 8. Halil dedi ki:

  Allah sizden razı olsun bu siteyi yapnlara
  Arkadaşlar sizden ricam var bi kaç sıkıntım var yüce Allahımızın bizlere kolaylık vermesi için dua edebilir misiniz . şimdiden Allah razi olsun sizden

 9. Elif dedi ki:

  : ) ; )

 10. Hüseyin Şahin dedi ki:

  Namaz Namaz Namaz

 11. Eyyüp dedi ki:

  gerçekten çok yararlı bir site

 12. ılgın dedi ki:

  çok iyi bir site

 13. tosun dedi ki:

  madde yapmanız güzel olmuşfakat ses çok acımaklı

 14. Sultan dedi ki:

  İlk defa girdim bu sayfaya ve çok beğendim.😊

 15. Büşra dedi ki:

  Cok guzel bir sayfa ellerinize sağlık sayenizde bütün dualarimi ezbelledim allah razı olsun:)

 16. gizem dedi ki:

  Cok guzel dualarımız cok iyi insanlarımız var bazıları bunların değeri ni bilmiyorlar ama işallah herkez duzelir

 17. Oktay dedi ki:

  Allah(c.c) dualarımızı izzeti dergahında kabul eylesin.

 18. Hamdullah dedi ki:

  Ses ekran kilidini kapatinca arkada caliyor valla helal olsun bunu dusunmeiz isime yaradi defalarca dinliyorum.Boyle devam site super bide bilgi icerikli yazilar da var Qude jiver razibe

 19. Yıldız Esen dedi ki:

  Sayfanızı yeni Keşfettim. Gerçekten çok güzel bir sayfa. İnsan dinlerken rahatlama geliyor ruhuna . Çok teşekkür ederiz. Allah razı olsun hepinizden 😊

 20. Yıldız Esen dedi ki:

  Sayfanızı yeni gördüm gerçekten çok güzel. Beğenerek dinledim. Hakikaten huzurun taa kendisi 🙂 Allah razı olsun hepinizden 😊

 21. Samiq dedi ki:

  Selam arkadaslare. lutfen bana yardimci olun. korkuya karsi dua varmi? varsa bilmek isterim

 22. vefa dedi ki:

  Bu mucizevi dualar olmasa ne yapardik bilmiyorum.Emeyi gecen herkese tesekkurler.

 23. hiranur dedi ki:

  Nas sûresi Medine’de inmiş olmakla birlikte altı ayetten oluşmuştur. Kur’an-ı Kerim’in kitap halindeki şeklinde yani Mushaf’ta sıralaması yüz on dört olmakla birlikte Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerin iniş sırası yani nüzul sırasına göre yirmi birinci sûredir. Bu sûrenin ilk ayetinde geçen ve adını da oradan alan nas sözcüğünün anlamı insanlar anlamına gelmektedir. Nas ve Felak sûresinin ikisine birlikte “muavvizeteyn” adı verilmektedir. Nas sûresi temel olarak dua özelliği taşıyan bir sûredir. Bu sûre cin ve insanların şerrinden yalnızca Allahü Teâla’ya sığınılması söylenmektedir. Bu sûre ile yüce Allah insandan ve cinden gelebilecek her türlü kötülük ve beladan yalnızca kendisinin sonsuz koruyuculuğu ve rahmetine sığınılmasını buyurmaktadır.

 24. mehmet yavuz yardım dedi ki:

  Kardeşlerim hepinizden rabbim razı olsun günahlarımızı dergagı izzetinde affı mağfiret eylesin bu site çok güzel ben beğeniyle takip ediyorum

 25. ipek dedi ki:

  mükemmel bi site her gece muhakkak okumadan uyumuyorum. beni cok rahatsiz ediyorlardi evimde ve bende büyü oldugu icin ama ayetel kursi nas felak gercektende insana huzur veriyor.

 26. Muhammet Mustafa dedi ki:

  Bazen öyle bir ağırlık çöküyor ki takatim kalmıyor uyuyamıyorum geceleri bildiklerimden mi bilmiyorum lakin insanlarla çok uğraşıyorlar be abi Allah`ım korusun okuyorum huzur buluyorum bu sitede Allah razı olsun

 27. Erdal dedi ki:

  Aksam oldugunda dua dinliyorum oyle uyuyorum bazen cok rahatliyorum

 28. Erdal dedi ki:

  S.a ben cok uzun zaman oldu cumaya bile gitmiyorum ama cok istiyorum gidemiyorum bana yardimci olurmusunuzz

  • kamil dedi ki:

   Namaza engel yalnızca sizsiniz..
   Ayeti Kerimeler:
   1- “Kendi iradeleri ile kazandıklarına az gülsün çok ağlasınlar.” (Tövbe, 82)
   2- “Onlar yaptıklarının karşılığı olarak ebedi kalmak üzere Cennete girecek olanlardır.” (Ankebut, 14)
   3- “Dileyen iman etsin, dileyen küfrü seçsin.” (Kehf, 29)
   4- “Biz Cehennem için bir çok cin ve insan yarattık. Onların kalpleri vardır, ama anlamazlar. Gözleri vardır ama görmezler. Kulakları vardır, ama işitmezler. Onlar hayvanlar gibidirler, hatta onlardan da daha alçaktırlar. İşte gafiller onlardır.” (A’raf, 179)
   5- “Allah dileseydi yeryüzünde herkes iman ederdi. Öyle ise sen de insanları inanmaları için zorlama. Allah’ın izni olmadan kimse iman edemez. Allah akıllarını kullanmayanları rezillikle azaba düçar eder. Sen onların akılarına hitap etmek için semavatta ve yeryüzünde ne kadar hikmet delilleri varsa göster. Ancak bütün bu deliller inanmayacak olanlara bir fayda sağlamaz. Onlar ancak başlarına bir bela gelmesini beklerler. Sen de ki: ‘Bekleyin, ben de sizinle beraber bekliyorum.’ Biz sonunda inananları mutlaka kurtarırız.” (Yunus, 99-102)
   İşler, çalışır, yürür hâle getirilmiş bir araba düşünelim ki; sadece çalıştırmak için onun düğmesine dokunma vazifesi, size verilmiş olsun O arabayı çalıştırmak için düğmesine basmadığınız takdirde araba çalışmaz. İnsanlarında Kalbindeki ve beynindeki düğmeye basması gerekmektedir.
   Buna benzer her gün özel hayatımızda ve iş yaşamında irademizi ve karar verme yetimizi devreye sokmamız gereken yüzlerce olayla karşılaşıyoruz. Pişmiş yemek önümüze konulduğunda biz kaşıkla alabilmek için harekete geçmezsek karnımız nasıl doyar??
   Kısaca kişi isteklerine ulaşabilmek için fiilen bir şeyler yapmalı ve hareketlerini kontrol altına alabilmelidir. Yani, kendi irademizle yapmış olduğumuz seçimler zamanla alışkanlık haline gelir ve ileriki günlerde de yapamadığımızda eksikliğini duyarız.

   Günlük yaşamınızda ne kadar problemli durumla karşı karşıya kalırsanız, irade gücünüzü o kadar çalıştırmış oluyorsunuz ve bu güç bir süre sonra, tıpkı kaslarınızın güçlenmesi gibi , alışkanlık haline gelmiş oluyor. Bu nedenle, zor zamanlarınızda karar alma mekanizmanızın iyi çalışabilmesi için irade gücünüzün sınırlarını çok iyi bilmeniz gerekiyor.
   İrade gücünüzün sınırlarını öğrenebilmenin ve isteklerinizi kontrol edebilmenin bir çok farklı yolu bulunuyor. Bunlardan en etkili ve kalıcı olanı ise yaşadığınız deneyimlerin farkında olmak ve yaptığınız hatalardan ders çıkarabilmektir.
   Görünüyor ki sizinde üzerimize farz olan görevleri yerine getirememe adına duyduğunuz pişmanlığınız var. İradenizi kontrol edip güdünüzü artırarak bu pişmanlığın önüne geçebilmek yalnızca sizin elinizde.

   Yetiştirilme ortamı ve arkadaş çevresi de aynı şekilde alışkanlıklarımızın oluşumunda önemli bir etkiye sahiptir. Bu dünyada yalnız siz olduğunuzu düşünün ve çevreden asla etkilenmeden ibadetler konusunda şuandan itibaren geçmişe bir çizgi Çekip tövbenizi edip namazlarınızı kılmaya başlarsanız iç huzura erdiğinizi görecek ve isteseniz ahi bırakamayacaksınız.
   Nefsinize ve şeytana uyma meselesi tüm insanlarda vardır. Şeytan apaçık bir düşmandır. İnsanlara yaptırım gücü yoktur. Fakat yönlendirir, daima kötüye yönlendirir, ibadetlerden uzak durdurur. Sakın aldanmayın ve kanmayın!
   Dinin sunmuş olduğu güzellikler hakkında sizi bilgilendirmek isterim. Namaz için hiçbir bahane yoktur. Fizikler şartlar el vermiyor deme lüksümüz yoktur. Çünkü zaten bizi yaratan bize sunmuş olduğu kolaylıklarla o lüksü sağlamıştır. Fiziksel olarak bir engeliniz varsa ona uygun kılma şekilleri de mevcuttur. Abdest alma konusunda da bu durum geçerlidir.

   Tövbe kapısı ardına kadar açıktır. Ecelimiz gelene kadar da açık kalacaktır.(Nisa 4/17-18)
   Öyleyse bize düşen, her daim bu kapının eşiğinden içeride durmaktır. Allah’ın rahmet deryasından yudumlamanın yollarını aramaktır. Her daim samimiyetle, pişmanlıkla, kararlılıkla O’nun merhamet ve keremine sığınmaktır. Gündelik hayatımızın problemleri içinde bitap düşen gönüllerimizi, türlü düşüncelere mahkum zihinlerimizi, türlü kelamlarla israf ettiğimiz dillerimizi zikirle, tövbe ve istiğfarla diri tutup arındırmaktır.

   • Kamran dedi ki:

    Allah razi olsun Kopyaladim bazi sureleri kardes helal et

   • Hasan dedi ki:

    Sayfada yer alan sureler ve açıklamalar bizim değil herkesin. bunların yayılmasından ancak memnuniyet duyarız.

 29. Berna Ciloglu dedi ki:

  Bu site gercekten huzur ve rahatlama veriyor bana. Her gece mutlaka giriyor ayetel kursi, felak, nas ve ihlas suresini hem okuyor hemde dinliyorum. Ailemin dagilmasi ve esimle ayrilmamiz icin bize buyu yapilmis. Allahin izniyle cozulur diye her gece dua ediyorum. Emegi gecen herkesten allah razi olsun.

  • muge dedi ki:

   Bendede aynı durum var. Şuan ailem ile kocam küs. Düzelir insallah

  • leyla tur dedi ki:

   Böyle büyü yapanların hiçmí Allah korkusu yok ya

   • Furkan dedi ki:

    Ben 17 yaşındayım boyuma çok nazar ettiler büyüde olabilirmiş sürekli sıkıntı içindeydim intihar bile aklımdan geçiyodu ama kendimi bırakmadım her aksam abdest alıp sureleri okuyorum rahatlıyorum

 30. Nil çetboz dedi ki:

  Allah sizlerden razı olsun. bebeğimi Her gece ayetel kursi ve nas – felak dualariyla uyutuyorum. huzur buluyor. Teşekkürler

  • Btl dedi ki:

   Aynen. Uyumuyor huysuzlaniyor. Okuyunca rahatlıyor bu bir tesadüf olamaz. Allah’im korusun yavrularımızı ve tüm inananları

 31. xatire dedi ki:

  Cok faziletli dua. Nas ve ayetul kursi duasini cok okurum her zaman. Mucizeler var bu duada. hepinize tesekkur ederim. Allah cumlemize yardimci olsun. amin

 32. Leman dedi ki:

  Cok saolun ellerinize, emeğinize sağlik 👏👏

 33. Yusuf dedi ki:

  Herşey için çok telekkür ederim elinize emeginize saglık ancak sayfaya aldıgınız reklamlara lütfen biraz dikkat edebilirmisiniz okuyorum sayfayı indiriyorum miranda kerr izle diye bişey çıkıyor dayfada olmamalı bence

  • Hasan dedi ki:

   Sayfayı nasıl indiriyorsunuz Yusuf Bey? Sitemizde sadece Google Adsense reklamları yer almaktadır. Adsense reklamları da Google tarafından otomatik olarak site içeriğine ya da arama alışkanlıklarınıza göre belirlenmektedir. Uygunsuz reklamlar çıkmıyor değil, ancak bunları tespit ettiğimizde hemen engelliyoruz. Sayfayı indiriş şekliniz ve çıkan reklamı belirtirseniz kontrol edelim lütfen.

 34. Fatih dedi ki:

  5) Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi

  5. kısım özellikle ikkatimi çekti ben okurken sudurinnasi die okuyorum ama seslendirmedeki hoca sudurinnas die söylüyor ben yanlışmı okuyorum sizce

  • Hasan dedi ki:

   doğru okuyorsunuz Fatih Bey. normalde hiçbir yazılış tam karşılamıyor, bu nedenle Nasser al Qatami’nin sesinden tüm sure ve ayetler sitede yer almaktadır. en doğru okunuşu için herkesin sure ve ayetleri dinlemesini tavsiye ediyoruz.

 35. Zeynep dedi ki:

  İçim her sıkıldığında korkutuğum veya kendimi huzursuz hissettiğim zaman nas ve felak surelerine sığınırım. Ezbere bildiğim halde belki yanlışın olur diye ezbere okuduktan sonra bir kerede süreyi yüzünden okuyorum. Ve sizlere çok teşekkür ediyorum bizere böyle bir imkan sunduğunuz için

 36. Ayşegül dedi ki:

  Gerçekten bana huzur veriyor felak ve nas sureleri Allah bu siteden razı olsun her gece buraya gelip okuyorum Allah bin kere razı olsun sizlerden kardeşlerim

 37. Nurhayat aydin dedi ki:

  Eşim bir nusubet olduğunda okur. Mucize gibi bir dua

Bir Yorum Bırak

Mobil Sürüme Geç