Maun Suresi Dinle Meali Okunuşu

Maun Suresi Dinle

KABE İMAMI NASSER AL QATAMİ – MAUN SURESİ DİNLE

Maun Suresi Arapça (Resim)
maun suresi

Maun Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.
1) Era’eytellezî yükezzibü biddîn
2) Fezâlikellezî, yedu’ulyetîm
3) Velâ yehüddü alâ ta’âmilmiskîn
4) Feveylün lilmüsallîn
5) Ellezîne hüman salâtihim sâhûn
6) Ellezîne hüm yürâûne
7) Ve yemne’ûnelmâ’ûn

Maun Suresi Anlamı (Meali)

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1) Gördün mü o dîni tekzib edeni?
2) O dur ki işte iter yetîmi.
3) Ve kayırmaz doyurmak üzere miskîni.
4) Fakat veyl o namaz kılanlara ki.
5) Namazlarından yanılmaktadırlar.
6) Onlar ki müraîlik ederler.
7) Ve yardımlığı sakınır (zekâtı vermezler).

Ma’un suresi Ebucehil ile yaşanılanlar nedeniyle inmiş bir sure olarak bilinmekte olup toplamda yedi ayetten oluşmaktadır. Bu sure adını ” Ma’un ” kelimesinden almış olup kelime anlamı olarak “birine yardım etmek, zekat vermek” anlamlarını taşımaktadır. Mekke’de inen bu sure iniş sırasına yani nüzul sırasına göre 17. sırada yer almakla birlikte mushaftaki sıralaması 107′ dir. Sure “Eraeyte, yetim” isimleriyle de pek çok kişi tarafından bilinip adlandırılmaktadır.

Sure temel olarak yetim hakkının gözetilmesi, yoksula sahip çıkmak, namazı gösteriş için kılmamak konularından bahsetmektedir. Sure, rivayet edildiği üzere bir yetimin vasisi yani velisi olan Ebucehil’in, yetim ihtiyaç halinde onun malından istediğini vermemesi üzerine inmiştir.

7 adet yorum var.

 1. filiz dedi ki:

  ALLAHIN SELAMI RAHMETİ BEREKETİ OLSUN.
  ALLAH İÇİN LÜTFEN BEN VE AİLEM İÇİN İYİ YARDIM GÜZEL ŞİFA DUALAR EDİNİZ.
  ALLAHIM YARDIM ET.
  AMIN

 2. İslam dedi ki:

  İslam hep ebu cehillerden ebu leheblerden büyük bir zarar görmüştür. Allah onlar ve onlar gibileri kahreylesin.

  • Ugurdemirugur dedi ki:

   İslam ne zararı gormuş, allah onların yanlışlarıyla bir çok kişiyi musluman etmiştir, İslam Allahın dinidir, alahin korumasindadir, zarar gormez, Müslümanlar zarar görür ve gormustursunuz de,

 3. KAMİL dedi ki:

  Kıl beşi Kurtar başı : Beş vakit namazı kıl ve kendini öldükten sonra kurtar. Bizim sağımızda ve solumuzda melekler vardır. Sağ tarafımızdaki melek sol taraftakinin amiridir. Saban Namazını kılmayan bir kişi için sol taraftaki melek der ki bu sabah namazını kılmadı yazıyorum bunu cehenneme doğru, sağda ki melek dur yazma belki kılar daha öğleye kadar vakti var der. Öğle namazı vakti gelir onu da kılmaz solda ki melek; yazıyorum bunu cehenneme doğru der, aynı şekilde dur yazma belki ikindiyi kılar, ikindi vakti de gelir geçer soldaki melek yine yazıyorum bunu cehenneme doğru der; sağdaki melek yine yazdırmaz, aynı şekil de akşam namazı için de söyler fakat kılmaz. Yatsı namazı vakti gelir onuda kılmaz sağda ki melek de yatıncaya kadar belki tövbe eder kılar namazlarını dur yazma der. O kişi yatsı namazını da kılmadan yattığında sağdaki melek artık yaz bunu cehenneme doğru der. Onun için kıl beşi kurtar başı.
  Namazın farz olduğunu inkar eden kişi kafir olur, tembellikten dolayı namazı terk eden ise fasık (günahkar) olur. Zaten namaza inanmayan kişi Müslüman değildir. Namazı tembelliğinden dolayı terk eden kişi Müslüman sayılır.
  Kur-anı kerim de Allah Teala ;
  “Onlardan sonra öyle bir nesil geldi ki, namazı terk ettiler, heva ve heveslerine uydular. Onlar bu taşkınlıklarının cezasını yakında göreceklerdir. Fakat tövbe edip, iman eden ve Salih amel işleyen bunun dışındadır.” (Meryem, 59-60)
  “Vay o namaz kılanların haline ki, onlar kıldıkları namazdan habersizdirler.” (Mâûn, 4-5)
  Maun-4- İşte (şu) namaz kılanların vay haline,
  Maun-5- Ki onlar, namazlarında yanılgıdadırlar,

  • Bulut dedi ki:

   Anlattığına nasıl inanıyorsun sen ?? Kitabınızı sorgulayarak okumayı dene… Pedofili bi adamın yaZdığı saçma sapan mantık dışı şeyler aklı yeten birini ikna edemez sanırım

 4. KAMİL dedi ki:

  Maun Suresi adını surenin sonunda geçtiğinden almıştır. Bu surede hesap günü veya ceza gününü yalanlamaktadır. İnkar etmektedirler. Yani Ahiret gününe inanmayan insanların (öldükten sonra dirileceğine inanmayan insanların) akibeti yani sonu iyi olmaz. İmanın şartlarından biriside öldükten sonra dirileceğine inanmaktır. Bizler yok olup gideceğiz yineden mi dirileceğiz diye inanmayanlar iman sahibi değillerdir. Tövbe etmedikçe ve inanmadıkça sonlarının iyi olmayacağı bizlere Kuran da bildirilmiştir.
  Namaz kılmayanların bile ahiret inancı varsa ahiret günü hesaba çekileceğini bilenler imanlıdırlar. Acilen namaza başlamalarını tavsiye ederiz. Kıl beş’i Kurtar başı..

 5. Hiranur dedi ki:

  durumu iyi olanların malının zekatını vermesi gerekir zekat malı temizler çoğaltır
  bereketlendirir arttırır

Bir Yorum Bırak

Mobil Sürüme Geç