Asr Suresi Meali Dinle Okunuşu

Asr Suresi Dinle

KABE İMAMI NASSER AL QATAMİ – ASR SURESİ DİNLE

Asr Suresi Arapça (Resim)
asr suresi

Asr Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.
1) Vel asr
2) İnnel insane le fi husr
3) İllellezıne amenu ve amilus salihati ve tevasav bil hakkı ve tevasav bis sabr

Asr Suresi Anlamı (Meali)

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1) Kasem olsun ki asra.
2) İnsan mutlak bir hüsranda.
3) Ancak o kimseler başka ki iman edip salih ameller işlediler ve hep hakka vasiyyetleştiler ve sabra vasiyyetleştiler.

Asr suresi oldukça kısa olmasına karşın anlamı oldukça geniş kapsamlıdır. Asr suresinden çıkan birçok anlam bu sure ile birlikte oldukça kısa ve özlü bir şekilde anlatılmıştır.Asr suresi Mekke’de Nüzul olmakla birlikte rivayete göre bu sure İnşirah suresinden sonra inmiştir. Asr suresi toplamda üç ayetten oluşmaktadır. Asr suresinde temel olarak bahsedilen konu ise insanların zararda oluşudur. Bu zarardan, kötü durumdan kimlerin kurtulabileceği ise surenin temel konusunu oluşturmaktadır.

Asr suresinde insanların ziyanda yani zararda olduğundan bahsedilmektedir. Bunun temel nedeni olarak ise insanoğlunun Dünyevi zevklerden, isteklerinden ötürü boşa vakit harcaması, yalnızca Dünya işleri ile uğraşıp boşa yorulması olarak yorumlanmıştır. Bu durumdan yani bu zarar, ziyan halinden ise kimlerin kurtulacağı gene sure içerisinde oldukça kısa ama anlam bakımından oldukça geniş olarak ifade edilmektedir. Asr suresinde buyrulduğu üzere bu zarar halinden kurtulmak için insanın salih ameller işlemesi, sabrı başkalarına tavsiye etmesi söylenmektedir.

Bu sure ile üzerinde dört vasfı taşımayanların zarar içinde olduğu da söylenmiştir. Bu dört vasıf; iyi ameller, iman, sabır ve hakkadır.

13 adet yorum var.

 1. Pervin dedi ki:

  Merhaba sure güzel bir sure kısa ezberlenebilir kolay

 2. Ferruh dedi ki:

  Allah iman edip salih amel işleyen kullarında zümresinden eylesin. Hüsran içinde olanlardan eylemesin rabbim.

 3. Zülfikar dedi ki:

  İmam-ı Şafi hazretleri buyuyorki şayet hiç kuranı kerim inmeseydi asr suresi insanların kurtuluşuna yeterdi.
  temek özüne baktığımızda

  İman etmek
  salih amel işlemek
  sabrı ve hakkı tavsiye etmek (cihad etmek) bunlar yeterli olacaktır insanın kurtuluşuna.

 4. Baris dedi ki:

  Kamil bey, icimin ferahlamasi icin arayista oldugum bir anda Asr suresini idrak etmek istedim. Ve sizin yazdiklarinizi okuyunca , insan olarak temel amacimizi unutmamak geregini anladim. Allah razi olsun guzel paylasimlariniz icin

 5. KAMİL dedi ki:

  Asr bir suredir bir dua değildir. Dualar başka, ayetler ve surelerde başkadır.
  Kuran da tabi ki dualar da vardır fakat onlar da ayeti kerimedir. Fatiha suresinin olduğu gibi. Fatiha hem suredir hem de duadır. Fakat bizler yinede Kuran da bulunan ayeti kerimelere ve surelere dua dememiz doğru olmaz. Dualar:Sübhaneke, Ettehıyyetü, Allahümmesalli, Allahümmebarik gibi….. dir.

 6. Melis dedi ki:

  çok kısa bir dua çabuk ezberlenebilir

  • Ali dedi ki:

   Ezberle😃😃😃😃

   • cansu dedi ki:

    😂😂😂 6. Sinifim yarin din dersim var . Ve acele ezberlemem lazim bakmadan sadece vel asr i ezberledim 😂😂 ama daha yrni basladim neyse insallah ezberlitcem 😊😊

 7. KAMİL dedi ki:

  Zaman en iyi ilaçtır. Asr suresinde zamandan bahsedilmektedir. Beden değişir Ruh değişmez. Beden doğduktan sonra küçük, büyük ve çocuk, orta yaşlı, ihtiyarlama gibi evreler geçirir. Ruhlar aleminde Allah Teala bizleri imtihan etti. Nasıl imtihan? sözlü imtihan, Ben sizin Rabbiniz değil miyim? Dedi Evet Dedik (bu imtihan bizler için kolay olmuştur o zaman bizlerde beden yoktu ruh vardı) Ruhlar yemezler içmezler uyumazlar melek gibi (Ne yapsın ruhlar dünyayı).
  Bedensel duygular vardır. Nefis de bedensel güçtür. Şehvet, öfke, onur, benlik, kin, kibir, hırs gibi bunlar nefsani duygulardır.
  Birde apaçık bir düşman vardır o da şeytandır. Bizlere kötülüğü emreder. Şeytanın inanmayanlarla işi olmaz şeytan namaz da cami de mescit de hac da vs bizlere musallat olur.

 8. özge dedi ki:

  rabbim salih ameller işleyen kullarından olmayı nasip eder inşallah

  • Allah'ın kulu dedi ki:

   Rabbim hakkıyla kul olmayı imam edip salih amel işleyen kullardan olabilmeyi nasip eylesin. Yetmez hatta cihad etmeliyiz. Rabbim ayaklarımızı sabit eylesin.

   • İncil dedi ki:

    Allah hepimizi müslüman yaratmış hamdolsun.Kıyamet gününe kadar yaşayacağız.En sevdiğiklerimiz bize hamdolsun Allah kimseyi ayrı düşürmesin amin

   • Pervin dedi ki:

    Hepimiz Müslümanın ve herkes eşittir

Bir Yorum Bırak

Mobil Sürüme Geç