Ayetel Kürsi Ayeti

Ayetel kürsi duası olarak bilinen dua kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim de 2. Sure olan Bakara suresinin 255. ayetidir. Yani ayet-el kürsi Kur’an-ı Kerim’de geçen bir ayettir. İsmini ayet içinde geçen “kürsiyuhus semeveti” kelimesindeki kürsiden almıştır. Bu dua namazda Fatiha suresinden sonra okunabileceği gibi Allah’ı tesbih etme ya da dua etme amacıyla da okunabilir.Ayetel kürsi okunuşu için https://www.ayetel-kursi.com/ adlı anasayfamızı ziyaret ederek hem orada Arapça yazılışı, hem Türkçe okunuşu hem de meali ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayetel kürsi ayeti, ile ilgili sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizde bu ayetle ilgili bildiklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Allah’ın rahmet ve bereketi üzerinizde olsun.

17 adet yorum var.

 1. cafer can dedi ki:

  2017den selamlar

 2. Şükrü köroğlu dedi ki:

  Anladımki ayetel kursi ayeti şu 3 günlük dünyada ki hayatımızda çok önemli bir yer teşkil etmektedir anladımki günlük yaşantımızda yatarken kalkarken bir işe başlarken ayetel kursi yi okursak işimiz gücümüz rast gider.

 3. Şükrü köroğlu dedi ki:

  Ayetel kursi ayeti o kadar kıymetli bir ayeti anladığım kadarıyla metninde belirttiğiniz üzre öyle bir an varki şehitlik mertebesine dahi erişilebilir…

 4. Şükrü köroğlu dedi ki:

  Ayetel kursi ayeti biz insanları tüm kötülük lerden korur ama tüm benliğinle okunursa,,,,

 5. Şükrü köroğlu dedi ki:

  Ben özür dileyerek soruyorum
  Elhamdülillah müslümanım ama İslamiyete namaz la kutsal kitabımız kuran ı kerim ile yeni ilgilenmeye başladım sorum şu ki ayet dua sure aralarındaki fark nedir?

  • Hasan dedi ki:

   Estağfirullah
   Ayetler, Kuranı Kerim’de geçen cümlelere verilen isimlerdir. Direk olarak emirleri, yasakları ve geçmişte yaşanan bazı olayları Allah’ın bize bildirimesidir.
   Sureler Kuranı Kerim’in bölümlerine verilen isimdir. Örneğin Bakara Suresi Kuran’ın en uzun suresidir. Bakara suresinde 286 ayet bulunur.
   Dua ise Allah’a el açarak hayırlı şeyler istemek için O’na olan yakarışımızdır. Örneğin dualarımızda cehennem azabından korunmayı ve cennetini isteriz. Razı olduğu hayırlı, salih kullardan olmayı isteriz. Dünyevi olan şeyleride dualarımızda isteyebiliriz ancak dikkat etmemiz gereken konu istediğimiz şeylerin helal ve mübah olmasıdır.

 6. Şükrü köroğlu dedi ki:

  (Ya Hay ve Ya Kayyum) yüce rabbimin ismi değilmi onun için bu dua çok kıymetli…..

 7. Şükrü köroğlu dedi ki:

  Selamın aleyküm öncelikle tşk ederim dualarımızı surelerimizi bize öğrettiğiniz için bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp derim.

 8. Fatih dedi ki:

  Ayetel kürsi sadece namaz’damı okunur KAMİL bey ne bilim bir duanın gerçekleşmesi için birden fazla onurmu ? acaba

  • KAMİL dedi ki:

   Ayet-el kürsü’nün yalnızca namazda mı okunur diye bir soru yöneltmişsiniz. Bir de bir duanın (hacetin, isteğin, arzunun) gerçekleşmesi için birden fazla okunur mu diye sormuşsunuz.
   Ben sizin yorumlarınıza baktım ve inceledim. Kendi yorumlarınızı okursanız orada bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Fakat ben size yine de uzun bir cevap ile cevaplandıracağım. Okursanız faydalanacağınıza inanıyorum.
   1-Ayet-el kürsiyi namaz içi ve dışı fark etmez dilediğiniz kadar okuyabilirsiniz.
   2-İstekleriniz ve dualarınızın gerçekleşmesi için belirli sayılarda sır vardır.Bu şekilde okuya bilirsiniz.
   Ayet-el Kür-si, Kur’an-ı Kerim’in en büyük ayetidir. Yani Bakara suresinin 255. Ayet-i olan ve Tevhid ilmiyle alakalı en büyük Ayet-i kerimedir. Ayetel Kürsi namaz içinde fatihadan sonra okunduğu gibi, namazdan sonra tesbihatten önce de okunur. Çok önemli işleri olan belirli sayılarda okursa etkilidir. Yatacağı zaman abdest alıp da ayetel kürsi okursa Allah Tealanın korumasına girer. Ayetel kürsi Allah’ı tanıtır ve onun yüce ismini içerisinde barındırır. (Ya Hay ve Ya Kayyum) İsmi azam olduğu rivayet edilir. Ayet-el kürside Allah Teala’nın isimleri hem açık hemde gizli olarak geçmektedir. Allah’ın ilmi ile beşeriyetin ilmi (insanlığın ilmi) nasıldır? Asla tartışılmaz ve örnek verilemez.
   Ayet el Kürsiyi çok okumak lazımdır.Çünkü çok okuyanın anlayışı artar. Ahlakı düzelir.
   Her farz namazını mütakip Ayetel Kürsi okuyan ikinci bir namaza kadar korunmuş olur. Tesbihattan önce okunur ve Sübhanallah Elhamdülillah ve Allahüekber diye 33 adet çekerse çok sevap kazanır.Yani Her namaz sonunda Ayetel Kürsi okuyana ölüm anı gelince o kişiye şehitlik nail olabilir.
   Ayet-el Kürsiyi okumanın bazı sırları ve korumaları vardır. Belirli sayılarda ve belirli zamanlarda okunduğunda okuyan huzura erer. Allah Teala’dan dünya ve ahiret ile istek ve arzuları belirli sayılarda ve belirli zamanlarda okunduğunda Allah Teala’nın izni ile istek ve arzularına kavuşur.
   Ayetel kürsiyi okumaya devam edenler üstün bir zikir yapmış olur. Çünkü Allah ile başlıyor ve tevhid ile devam ediyor
   Hadisi Şerif Tirmiziden;”Bir insan Şeytandan cinden düşman şerlerinden korunmak için Ayetel Kürsiyi her sabah okursa (yani ibret alarak tane tane ve anlamını düşünerek kelime kelime içine sine sine okursa Allah’ta razı olursa)o gün akşama kadar Allah’ın koruması altında olur.
   Akşam namazından sonra okursa sabaha kadar koruma altında olur.”
   İçine kapanık insanların okuyabileceği en iyi ayet ayetel kürsidir.
   Hadisi Şerif “Her namazın arkasına okunsa yani tesbih çekmeden önce okursa tesbihi de çekerse cennete girmesine bir engel olmaz. (ölmediği için giremez o anda ölse cennete girer.)
   Mutlaka okumak (güzel bir şekilde tane tane) okunması gerekir.
   Ayetel kürsi Allah Tealanın ismi ile başlıyor Allah ismi çok etkilidir. Yavaş yavaş güzel bir şekilde söylenirse kişinin kalbi uyanır. Allah ismini her yerde söyleye biliriz. Çok etkilidir. Çalışırken, yürürken, yemek yaparken, otururken, yatarken vs zikirle meşgul olmak abdestli ve abdestsiz olarak Allah zikri söylenebilir.
   Ayetel kürside Allah Tealanın isminden sonra Lailaheillallah yani tevhit geliyor ve sonra Allah’ın Ya Hay ve Ya Kayyum isimleri gelmektedir.
   Kısaca Ayet-el Kürsiyi sayılı veya sayısızca okuyabiliriz.
   EN BÜYÜK ZEVK ALLAH TEALAYA KULLUKTA DIR.

 9. dilara dedi ki:

  allah razı olsun ezberledim hepisini bende hediye kazanmak istiyorum çünki anneme hediye edicem hediyeleşmek sevaptır 🙂

 10. Hiranur dedi ki:

  Merhabalar çok iyi olmuş diğer sayfalarda tam anlatılmamıştı burda yanlışsız anlatılmış tebrikler 🙂

 11. KAMİL dedi ki:

  Kuran-ı kerimin hepsi de Allah Tealanın kelamıdır. Hepsi aynı eşitliktedir. Her kim neyi çok zikir ederse onun değeri kıymeti sevabı artar. İşte bu ayeti kerimede de yalnız Allah Tealanın sıfatına işaret ettiği için Kuranda bulunan en üstün ayet-i kerime oluyor.
  Allah Tealayı bilenler Arifler Alimler Allah Tealayı severler.
  Biz insanlar cehennemi bilememekteyiz. Eğer bilseydik ateşe dayanacak kadar günah işlerdik.

 12. KAMİL dedi ki:

  Ayetel kürsi duası olarak bilinen dua kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim de diye yazılmış ve ayet olduğunu da açıklamışsınız dua olarakta okunabilir ve bu dua fatiha suresinden sonra da okunabilir diye yazılı
  Ayetel kürsi bir bakara suresinde ayet-i kerimedir.Dua yerine ayettir diye yazılması
  SELAMLAR

 13. güler dedi ki:

  Ayetel kürsü’yü bu kadar güzel ve açıklayıcı yazdığınız için teşekkür ediyorum sayfanızı bugünden itibaren takip edicem istanbuldan selamlar

Bir Yorum Bırak

Mobil Sürüme Geç