Ayetel Kürsi Namazda Okunurmu?

Ayete-el kürsi namazda okunur. Namaza başlanıldığında ilk önce Besmele ile Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele ile Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra da zammı sure okunur. Bu zammı sure 4 rekâtlı farzların son iki rekâtı hariç bütün rekâtlarda okunur. Sünnetlerin ve iki rekâtlı farzların ve vitir namazının bütün raketlerinde zammı sure okunur ve okunması da vaciptir. Zammı sure, namazda kuranı kerim ayetlerinden bir miktar okunan ayete ve sureye denir. Bu zammı surenin en az üç ayet olması lazımdır. Zaten kuranı kerimin son sayfalarında bulunan sureleri namazda zammı sure olarak okuyoruz. Bu bilinen surelerin dışında kuranı kerimin her hangi bir ayeti de okunabilir. Ayete-l kürsi de kuran-ı kerimde geçen bir ayet olduğu için zammı sure olarak namazda okunabilir. Yalnız şuna dikkat edilmelidir ki 2. rakette okunan zammı sure 1. Rekâtta okunan zammı sureden daha uzun olmamalıdır. Bu şekilde okumak namazın mekruhlarındandır. 1. Rekâtta okunan zammı sure uzun 2. Rekâtta okunan zammı sure ise 1. Rekâttakinden kısa olmalıdır.

Kafanızı fazla karıştırmayalım, Ayetel Kürsi Kuran-ı Kerim içerisinde bir ayet olduğu için Fatiha Suresinden sonra okunabilir arkadaşlar.

27 adet yorum var.

 1. Ferhat dedi ki:

  Arkadaşlar ayetel kürsi kuranı kerimin en büyük ayetidir lütfen herkez ezberlesin çok faziletli bir suredir. 4 rekatlı farz namazında ben genelde 1rekatta zamlı sure yerine ayetel kürsi 2. Rekatta amene r resulü okuyorum.

  • Altan dedi ki:

   O halde ters olmuyormu? çünkü amener rasulu daha uzun

   • Mümine dedi ki:

    Altan kardeş haklı. Amenerresulü (Bakara 285 ve 286 yani son iki ayeti) iki ayetten oluşurken, Ayet-el Kûrsi (Bakara 255) tek ayettir. O halde 1.rekatta Amenerresulü ve 2. rekatta Ayet-el Kûrsi okunmalıdır. Asıl mesele şu ki her ikisi de 3 ayetten az, o soru işaretlerine neden olabilir -ki olmuş da- Ona da aşağıda Cengiz kardeş cevap vermiş. Allâh-ü Teâlâ cümlenizden razı olsun.

   • Ali dedi ki:

    okuma sirasinda kuranda gerlye gidilmez bliyorum. Ornek felak nasdan sonra okunmaz. Dogrumudur. Sizin yazdiginiza celistim

  • Büşra dedi ki:

   Ben daha küçüğüm namaza yeni başladım namazı annemden öğreniyorum annem bana dedi ki Ayetel Kürsi ve Amenerrasülü namaz sureleri değilmiş sadece Ayetel Kürsiyi namazdan sonra okuyomuşuz namazın içinde onları okumak doğru değilmiş

  • Burhan dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum en zorlandığım surelerden biriydi ve ezberledim Alla şükür ister inanın istersenizde inanmayın ezberimi bitirdiğimde kalbimdeki bütün bağların çözüldüğünü derinden hissettim inşallah herkes ezberlesin…

  • Yemliha dedi ki:

   Slm kardaş yanliz 2.sure birinci dureden uzun olması mekruftur amenerresuli ayetel kursuden uzun degilmiki

 2. İzzeddin Aksoy dedi ki:

  O halde Fatiha dan sonra yine Fatiha da okunur mu veyahutta Fatiha suresinden en az 3 ayet okursak olur mu

  • Murat dedi ki:

   Fatihadan sonra örnegin yasin suresinin ilk 3 ayetini okuyabilirsin veya herhangi bir suresinin 3 ayetini okuyabilirsiniz.

 3. suleyman dedi ki:

  S.a
  1.Sorum ;Zammi Sure Olarak Bakara Suresinin Başındaki Elif Lam Mim Ayetlerini Ayetel Kursi Ve Amener Resulu Birlestirip Okuyabilirmiyiz 1Rekatta
  2.Sorum;Her Bir Rekatta Sırasiyla Bunlari Okuyabilirmiyim.Örnek İlk Rekatta Elif lam Mim Ayetleri İkinci Rekatta Ayetel Kursi.Önunde Ve arkasindaki Ayetlerle Birlikte 3.Rekattada Amener Resulu Okuyabilirmiyim.
  3Sorum İse İki Sureden Ayetler Birleştirerek Zammi Sure Okunabilirmi Örnegin .Ayetel Kursiyi Okur Okumaz Hasr Suresinin Sonundaki Ayetleri 1Rekatta Okuyabilirmiyim.
  3.sorum
  ..Onundeki Ve Arkasinkaki Ayetlerle Birlikte

 4. Furkan dedi ki:

  Fatihadan sonra okunacak sure en az 3 ayet olmasi lazim. Ama ayetel kursi tek ayet.

  • Cengiz dedi ki:

   Şöyle ki: Farz namazların önceki ilk iki rekatlarında Fatiha’dan sonra diğer bir sure veya bir sureye denk bir mikdar ayet okunması vacib olduğu gibi, vitir namazı ile nafile namazların her rekatında Fatiha ve Fatiha’dan sonra bir sure veya ona denk bir ayet okunması da vacibdir.
   Fatihaya başka bir sure veya ayetin eklenmesi üç İmama göre sünnettir.
   Namazda fatihadan sonra okunması gereken asgarî miktar, kısa üç ayet veya buna denk bir uzun ayettir. Okunan ayetlerin ille de bu kadar harf veya kelimeden meydana gelmesi gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. En kısa ayetlerden biri olan: “Mudhammetan” ayetinin üç katı kadar uzun olan herhangi bir ayeti veya o uzunluktaki bir ayet parçasını okumak yeterlidir.
   Kevser suresinin zamm-ı sure olarak okunmasının yeterli olduğunda ufak bir tereddüt söz konusu değildir. (krş. Ö. N. Bilmen, İslam İlmihali, s.129; İSAM ilmihali, s.241).

 5. fatih dedi ki:

  Subhaneke okurken besmele çekilmez

 6. UMUT dedi ki:

  Ayetel kürsi nin ne kadar önemli ve değerli olduğuna hiiç şüphe yok.Sorularım şudur..
  1-)Yukarıda diyorsunuz ki..Yalnız şuna dikkat edilmelidir ki 2. rakette okunan zammı sure 1. Rekâtta okunan zammı sureden daha uzun olmamalıdır. Bu şekilde okumak namazın mekruhlarındandır. 1. Rekâtta okunan zammı sure uzun 2. Rekâtta okunan zammı sure ise 1. Rekâttakinden kısa olmalıdır.Bu hüküm nereden alınmadır?Kaynağını öğrenmek istiyorum.
  2-)Zammı sure, namazda kuranı kerim ayetlerinden bir miktar okunan ayete ve sureye denir. Bu zammı surenin en az üç ayet olması lazımdır diyorsunuz.Neden o zaman 4 rekatlı farzlarda 3. ve 4. rekatlarda hocalar camide sadece fatiha okuyor ve secdeye gidiyoruz..Böyle olmazsa Mekruhtur diyorsunuz.Bu kuralın kaynağını rica ediyorum.
  3-)Geçenlerde eski proğramlardan birinde yaşar nuri namazların rekat sayıları ve bir gündeki vakit namazları hakkında bildiğimizin dışında şeyler konuştu.Ve dedi ki..NEDEN SÜNNETLERİ İNSANLARA KILDIRIYORSUNUZ.ALLAH RIZASI İÇİN KILINAN 4 REKAT FARZ NAMAZI İLE (İKİNDİ NAMAZI) ARDINDAN SÜNENT OLDUĞU İÇİN KILINAN 4 REKAT SÜNNET NAMAZINI NASIL EŞİT TUTABİLİRİSİNİZ DİYOR ADAM.VAHABİ İLAVELERİNİ MİLLETE DİN DİYE YUTTURMAYIN DİYOR….MÜSLÜMAN kardeşlerim ,bunlar zihinleri karıştırıyor..NEDİR BUNU DOĞRUSU İSLAM ULEMALARI?MUHTEŞEM HOCALARIMIZ..2 ARADA BİR DEREDE KALMAKTAN BIKTIK ARTIK..BİRİSİ HADİS DİYOR .ÖTEKİ SAHİH HADİS DEĞİL DİYOR…YETTİ ARTIK….RABBİM BİZLERE DOĞRUDAN ŞAŞIRTMASIN İNŞALLAH..LÜTFEN SORDUKLARIMIN CEVAPLARINI BİLEN VARSA E MAİL ADRESİME YAZSIN…ELİMDEN GELDİĞİNCE İBADETİMİ YAPMAYA ÇALIŞLIYORUM AMA DOĞRU MU YANLIŞ MI DİYE ŞÜPHELERİM VAR…ALLAH BÜYÜKTÜR DEYİP GEÇİYORUM AMA NEDEN KESİN BİR VE DOĞRU OLANI BİLMEYEYİM..ALLAHA EMANET OLUNUZ..

  • Mustafa dedi ki:

   sıralamayı takip etmek ile ilk rekatta okunan ayetlerin ikincisinden daha uzun olması sünnettir farz veya vacip değildir. Yani sünnete uymak bize sevap kazandırır terkinde ise günah olmasa da sevabından mahrum kalınır.

  • meçhul dedi ki:

   4 rekatlık farz namazlarında 3. ve dördüncü reketta sadece fatiha süresi okunur diye biliyorum kafan karışmasın kardeş

 7. merve dedi ki:

  ben ayetül kürsi namazda fatihadan hmen sonra okumaya başlıyacam Allahın izni ile çok faydalıymiş

 8. Fatih dedi ki:

  Farz namazlarından sonra ayet-el-kürsi okuyan kimse ile Cennet arasında, ölümden başka mani yoktur.

 9. Hiranur dedi ki:

  evet gerçekten bilmiyordum öğrenmem çok iyi oldu teşekkür ederim.

  • Nurettin dedi ki:

   Ayrıca adbest aldıjtan sonra ayetel kürsi okuyan kişinin şahsiyeti 70 derece yükselir

 10. KAMİL dedi ki:

  Ayet el Kürsiyi çok okumak lazımdır.Çünkü çok okuyanın anlayışı artar. Ahlakı düzelir.
  Her farz namazını mütakip Ayetel Kürsi okuyan ikinci bir namaza kadar korunmuş olur. Tesbihattan önce okunur ve Sübhanallah Elhamdülillah ve Allahüekber diye 33 adet çekerse çok sevap kazanır.Yani Her namaz sonunda Ayetel Kürsi okuyana ölüm anı gelince o kişiye şehitlik nail olabilir.
  İNŞEALLAH

 11. melek dedi ki:

  salam.ayetel kursi duasinin menasi nedir?

  • Subhanallah dedi ki:

   Salam Aleykum Ayetel Kursi dua deyil Bəqərə surəsinin 255 ayəsidir tərcüməsi Müqəddəs kitabınızdan oxuya bilərsiz.

  • Murat dedi ki:

   Kardeşim çok uygun fiyata maalli kur,an al sadece ayetel kürsi değil istediğini öğren maali şudur Allah,onndan başka ilah yoktur o haydir kayyumdur bütün varlıkların idaresini yürütendir o uyumaz uyuklamaz gök ve yerdekiler hepsi onundur.

Bir Yorum Bırak

Mobil Sürüme Geç