Er-Rezzâk İsminin Anlamı & Faziletleri

“Bütün mahlûkatın rızkını veren ve ihtiyacını karşılayan” anlamlarına gelen “er-Rezzâk” ism-i şerifi, hem maddî hem de manevî rızkı ulaştıran manasındadır. Aynî mallar, nakit paralar ve gıda sınıfına giren şeyler, maddî rızık kapsamına girmektedir. Manevî rızık ise ruhun gıdalarıdır. Kur’ân-ı Kerîm, manevî rızıkların kaynağıdır.

Allah Teâlâ, yaratmış olduğu bütün canlıların rızkına kefildir. Bu hakikat Kur’ân-ı Kerîmde: “Yeryüzünde rızkı Allah’a ait olmayan hiçbir canlı yoktur. O, onların karar kıldıkları yerleri de, emaneten durdukları yerleri de bilir. Onların hepsi apaçık bir kitaptadır.” (Hûd Sûresi, 6) âyet-i kerimesiyle beyan edilmiştir.

Rızık vermek yalnızca Allah Teâlâ’ya mahsustur. Rızkımızı muhtelif yollardan kazanmamız, O’nun bu işi sebepler üzerinden takdir etmesiyledir. Her şeyden önce bunu çok iyi anlamamız ve rızkımızın bize kolay bir şekilde ulaşması için namazlarımızı özenli bir şekilde kılıp tevbe ve istiğfara devam etmemiz lâzımdır.

Buna göre; insan nasıl ki dünya hayatında ev alırken en konforlusunu, araba alırken en iyisini, elbise alırken en kalitelisini, yiyecek alırken en lezzetlisini tercih ediyorsa, aynı hassasiyeti manevî rızıklarını da temiz yollardan aramalıdır. Zaten samimî bir şekilde arayan, boş çevrilmez.

Faziletleri ve Zikrindeki Faydalar

“Yâ Rezzâk” ism-i şerifinin zikrine devam eden kimse, tecellileriyle karşılaşır ve rızkında artış olur. Maddî ve manevî tüm sıkıntılarından kurtulur.

Bir kimse “Yâ Rezzâk” ism-i şerifini sabah namazını müteakip evinin sağ köşesinden başlamak suretiyle her bir köşesinde 10’ar kez okursa evinin bereketinde artış olur. Yirmi bir gün boyunca her yemekten önce “Yâ Rezzâk” ism-i şerifini yüz defa okuyan kimsenin zihni açılır ve ilmî incelikleri anlamak kendisine kolaylaştırılır.

İnanarak ve güvenerek “Yâ Fettâh” ve “Yâ Rezzâk” ism-i şeriflerini günde yüz yirmi defa olmak üzere okumaya devam eden kimsenin rızkına ulaşması kolaylaştırılır ve kendisine beklemediği kapılar açılır.

Rızık bolluğu için her gün yüz yirmi bir defa olmak üzere ﴿إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِينُ﴾ “İnnallâhe huve’r-Razzâku zu-l-Kuvveti’l-Metîn(metînu).” (Şüphesiz ki, rızık veren O sağlam kuvvet sahibi olan Allah’tır.) Zâriyât Sûresi’nin 58. âyetinin okunması tavsiye edilir.

Not: Yazı başındaki arkaplan görseli “Helen Abbas”a aittir. İsmi belirtilmeden kullanılması yasaktır.

Esmâü’l-Hüsnâ

Bir Yorum Bırak

Mobil Sürüme Geç