Eş-Şehîd İsminin Anlamı & Faziletleri

“Her zaman her yerde hazır ve nazır olan, her şeyi gözlemlemiş şekilde bilen” manalarına gelen “eş-Şehîd” ism-i şerifi, Mevlâ Teâlâ’nın mekândan ve zamandan münezzeh oluşunu ve her işe, her oluşa şahitliğini ifade eder. Şehadet, bir şeyi huzurunda bulunarak en ince ayrıntılarına kadar bilmenin karşılığıdır.

Kur’ân-ı Kerîm’de 19 yerde geçen “eş-Şehîd” ism-i şerifi, Allah Teâlâ’nın bu yöndeki hususiyetini ifade sadedinde şu hitap ile gelmiştir: “De ki: ‘Şahitlik yönünden hangi şey daha büyüktür?’ De ki: ‘Allah, benimle sizin aranızda şahittir ve bana bu Kur’ân vahyolundu ki, onunla hem sizi, hem de sizden sonra kendisine ulaşan herkesi uyarayım. Allah’la beraber başka ilâhlar olduğuna siz gerçekten şahitlik eder misiniz?’ De ki: ‘Ben buna şahitlik etmem. O, ancak ve ancak bir tek ilâhtır ve gerçekten ben, sizin ortak tuttuğunuz şeylerden uzağım’ de.” (En‘âm Sûresi, 6/19)

Kulların, “eş-Şehîd” ism-i şerifinin manalarından alacağı pek çok hisse vardır. Nitekim yaptığımız işlerde hile ve aldatmacalardan muhataplarımız haberdar olmasa bile Allah Teâlâ’nın haberdar olacağı hakikatini kavramak, bu hisselerin başında gelir. Bu hassasiyete sahip olan insan, hiç kimsenin bulunmadığı hatta görmediği ve duymadığı durumlarda ve yerlerde dahi herhangi bir fenalığa tevessül edemez. Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz şey ve mevcut problemlerin halli konusunda toplum olarak eksik olduğumuz husus işbu hassasiyettir.

Eş-Şehîd Faziletleri ve Zikrindeki Faydalar

“Yâ Şehîd” zikrine ihlâsla ve samimiyetle, hakikati ve manasına inanarak devam eden kimse, ism-i şerifin tecellilerine mazhar olur ve bu mazhariyet doğrultusunda Allah Teâlâ’ya itaat konusunda hassas bir hâle gelir. Zikre devam edenler ahlâkî açıdan güzelleşir ve eğer var ise sıkıntılarından kurtulur.

Çocuğu ya da eşi söz dinlemeyen bir kimsenin, şikâyetçi olduğu çocuğunun ya da eşinin saçından alınan bir parça üzerine 1000 defa “Yâ Şehîd” ism-i şerifinin okunup üflenmesi durumunda söz konusu kişilerin ahlâkının güzelleşeceği ve itaatkâr kimseler olacağı ifade edilmiştir.

Çocuğunun iyi huylu olmasını isteyen bir kimsenin, sabah namazından sonra çocuğu uyurken 21 kez “Yâ Şehîd” ism-i şerifini zikretmesi ve zikrin ardından çocuğun yüzüne bakılması ve dua yapılması tavsiye edilmiştir.

Not: Yazı başındaki arkaplan görseli “Helen Abbas”a aittir. İsmi belirtilmeden kullanılması yasaktır.

Esmâü’l-Hüsnâ

Bir Yorum Bırak

Mobil Sürüme Geç