1. Ezbere başlamadan önce abdest alın ve “Ya Rabbî Bana ezberlemeyi ve öğrenmeyi kolaylaştır!” deyip samimi kalple dua edin. (Dinlerken ve tekrar ederken abdestli veya abdestsiz olabileceği gibi, ayakta iken, otururken ve yatarken de tekrar edebilirsiniz)

2. Kur-anı Kerimin tamamı Yüce Rabbimizin sözleridir. Ezberleyeceğiniz bu ayeti kerimeleri ve sureleri Allah Teala’nın sözü olarak düşünerek tane-tane kelime-kelime sindire-sindire hatta manalarını yani anlamlarını da düşünerek kalbî samimiyetle tekrar edin veya okuyun.

  1. Mümkün olduğu kadar zihninizin saf ve duru olduğu anlarda ezber yapın. Zihin ne zaman boş olur? Tabi ki sabah namazından önce veya sonra (Sabah erken saatlerde) bu saatler de ezberlenirse ezber daha kolay olur. Bir de zihninizi boş ve lüzumsuz şeylerden arındırdıktan sonra ezbere başlayın. Kafa başka şeyler ile meşgulken ezberlemek zor ve uzun zaman alır. Ama siz yinede yılmadan tekrar edin. Zihnin saf ve duruluğu önemlidir. Benim zihnim almıyor, ben ezberleyemiyorum diye bırakmak doğru mudur? Hayır, doğru değildir. Bu yol da ısrarla mücadeleye devam etmeliyiz. Ezberleyemez isek bile bu yolda da ölemez miyiz?

4. Bir ayeti kerime veya bir sure ezberlenirken önce güzel bir şekilde okunur. Ezber yapmağa başlandığında yukarıda belirtildiği gibi sabah saatleri haricinde, gece saat 2 ila 5 saatleri arasında ezberler daha güzel yapılır. Bu saatlerde yapılan ezberler aynı zamanda ibadet olur. Çok sevaplıdır.

5. Apaçık bir düşmanımız var, Şeytan bütün gücüyle bizlere vesvese verir  ve ne kadar işiniz, probleminiz varsa aklınıza getirir, sizi Kur’an’dan alıkoymaya çalışacaktır. Bu bir oyundur, sakın tuzağa düşmeyin! Onun için ısrarla devam edeceğiz. Kararlılık gösterin eğer bizler kararlılık ile devam edersek şeytan perişan olur.

6. Ayetleri okurken mümkünse sesinizi güzelleştirmeye çalışın. Doğru ve Sesli okuyun.

7. Harflerin mahreçlerini ve telaffuzlarını (yani okurken harfleri doğru bir şekilde söyleyerek dil ve gırtlaktan harflerin çıkışlarına dikkat ederek) okuyuşunuzun düzgün olmasına dikkat edin. Çünkü yanlış ezberlediğinizde düzeltmek çok zor olur. Yanlış ezberlendiğinde de anlamlar değişir. Bunun için ya iyi bir bilen hoca dan öğrenmek veya bu sitede okuyanlardan dinleyerek doğru bir şekilde öğrenmek çok önemlidir.

8. Kısa ayetleri 2 veya 3 ayet olarak, uzun ayetleri de 1 ayet olarak 7 ile 10 defa düzgün bir şekilde okuyun. Sonra takip eden ayet aynı şekilde okuyun. Daha Sonra da ezberlenen ayetleri 1 inci ayetten başlayarak ezberlenen son ayete kadar tekrar tekrar okuyun.

9. Ezberledikten sonra da ezberlediğimiz ayeti kerimeleri veya sureleri de tekrar edersek en az on defa veya daha fazla fark etmez pekiştirmiş oluruz. Okumakta devamlılık esastır. Unutmamak için ezberlenen dua, ayet ve sureleri sık sık tekrarlamak gerekir.Ezberlenen ayeti kerime ve sureleri namaz kılarken okunursa Fatiha dan sonra yalnızca namaz surelerine bağlı kalmaksızın bu ayeti kerimeler ile de namaz kılmış oluruz.

10. Sağlıklı olmak her şeyden önemlidir. Sağlıklı olan kişiler daha çok iyi bir şekilde ezber yapabilirler. Sağlımızı korumalıyız. Gerekli ise sağlık kuruluşlarına başvurarak Kan değerlerimizin ölçümünü yaptırmalı, tedavi olmalı doktor tarafından tavsiye edilen vitamin, mineral ve diğer vücudumuza faydalı olanları tespit edip rahatsızlığımız konusunda sonuç almalıyız.

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *