Ayetel Kürsi Okumanın Fazileti

Bismillâhirrahmanirrahim

Hadisi Şerif “Her şeyin bir zirvesi vardır. Kur’an’ın zirvesi de Bakara suresidir. Onda öyle bir ayet vardır ki o ayet Kur’ an ayetlerinin efendisidir. O da Âyetü’l-Kürsî’dir. ” (Tirmizî).

Hadisi şerif “Bu ayetin içinde ismi Azam (Allahın en yüce ismi) bulunmaktadır.”(Ahmed bin Hanbel, Müsned, 6/461)

Hadisi şerif “Bir mü’min beş vakit namazın arkasından Ayet-el Kürsi’yi okursa, Allah’u Teala harp meydanında şehit olan Nebilerin canını aldığı gibi, bu mü’minin canını da kendi kudret eliyle alacaktır.”

Hadisi Şerif “Her kim farz namazının arkasından ayetel kürsüyü okursa, (yani tesbih çekmeden önce okunursa tesbihi de çekerse) cennete girmesine bir engel olmaz ancak ölüm men eder. (ölmediği için giremez o anda ölse cennete girer. Allah Teâlâ’nın izni ile)

Hadisi Şerif Tirmizi’den;”Bir insan Şeytandan, cinden, düşman şerlerinden korunmak için Ayet el Kürsüyü her sabah okursa (yani ibret alarak tane tane ve anlamını düşünerek kelime kelime içine sine sine okursa Allah’ta razı olursa) o gün akşama kadar Allah’ın koruması altında olur. Akşam namazından sonra okursa sabaha kadar koruma altında olur.”

Kur-anı Kerim bir deryadır. Kur-anı Kerimin Fatiha suresinden sonra 2 inci suresi bakara suresidir. Bakara suresinin 255 inci ayeti kerimesi de Ayet-el kürsüdür. Bu ayeti kerimede kürsü geçtiği için bu isim verilmiştir. Ayet-el Kür-si, Kuran-ı Kerim’in en büyük ve en üstün ayetidir. Yani Bakara suresinin 255. Ayet-i olan ve Tevhit ilmiyle alakalı en büyük Ayet-i kerimedir.  Ayet el Kürsü namaz içinde Fatiha suresinden sonra zammı sure olarak okunduğu gibi, namazdan sonra tesbihatten önce de okunur.

Ayet el kürsü Allah’ı tanıtır ve onun yüce ismini içerisinde barındırır. (Ya Hay ve Ya Kayyum) İsmi azam olduğu rivayet edilir. Ayet-el kürsüde Allah Teâlâ’nın isimleri hem açık hem de gizli olarak geçmektedir.

Allah’ın ilmi ile beşeriyetin ilmi (insanlığın ilmi) Asla tartışılmaz ve örnek verilemez. Kullar ve hiç kimse Allahın ilmini kavrayamazlar. Allah yücedir ilmiyle güç sahibidir.

Bu ayeti kerimenin ismi ayet-el kürsü dür. Ya da tamamı Allah-ü lailaheillahü-vel hayyül kayyum dür.
Halk arasında çok büyük bir hata yanlışlık edilmektedir günaha sebep olmaktadır. Çok tehlikelidir. Ne deniliyor? Hâşâ Allah-ü la okudum. Allah-ü la diyor (Tövbe estağfurullah) bu söylem yanlıştır. Neden? Çünkü buradaki (Allah) ismi, ismi celal (la) olumsuz, anlamına gelir hayır yok manasına gelmektedir, Hâşâ Allah yoğu biliyor musun? Olur, buda yanlıştır, ne söylemek gerekiyor;
Öğleyse doğru olanı kısaca: ayet el kürsü veya Allahulailaheillahüvelhayyülkayyum denmesi gerekmektedir.

Ayet el Kürsüyü çok okumak lazımdır. Çünkü çok okuyanın anlayışı artar. Ahlakı düzelir.
Her farz namazını müteakip Ayet el Kürsü okuyan ikinci bir namaza kadar korunmuş olur. Tesbihattan önce okunur. SübhanAllah,  Elhamdülillah ve Allahüekber diye 33 adet çekerse çok sevap kazanır. Yani Her namaz sonunda Ayet el Kürsü okuyana ölüm anı gelince o kişiye şehitlik nail olabilir.

Ayet-el Kürsüyü okumanın bazı sırları ve korumaları vardır. Belirli sayılarda ve belirli zamanlarda okunduğunda okuyan huzura erer. Allah Teâlâ’dan dünya ve ahret ile ilgili istek ve arzuları olanlar belirli sayılarda ve belirli zamanlarda okuduğunda Allah Teâlâ’nın izni ile istek ve arzularına kavuşurlar.
Çok önemli işleri olan belirli sayılarda okursa etkilidir. Yatacağı zaman abdest alıp ayet el kürsüyü okursa Allah Teâlâ’nın korumasına girer. Hangi evde okunursa okunsun komşuları da koruma altına girer.

Allah Teâlâ Hazretlerinin Allah ismi kendine özeldir. Allah Celle Cellehü ismini geçmiş dönemler de ilah olarak hiç bir kimse ve topluluklara kullandırtmamıştır. İnsanlar tapındıkları sahte mabutlara; ilahlar, Tanrılar vs. demişler Fakat Allah dememişlerdir diyememişlerdir.
Allah Teâlâ’nın ismindeki Allahü’den elif harfi çıkarılırsa lillah kalır (Allaha mahsus ona aittir demektir) eliften sonra lam harfi çıkarsa lehü kalır (onundur ona aittir demektir) bir lam daha çıkarsa hü kalır hüve yani O demektir Allah Teâlâ hazretlerinin bir ismi de Hüvedir. Hüve O demektir ve zamirdir. Zamir olduğundan okunurken sonundaki vav harfi düşer ve Hü olur.

Ayet el kürsüyü okumaya devam edenler üstün bir zikir yapmış olur. Çünkü Allah ile başlıyor ve tevhit ile devam ediyor. İçine kapanık insanların okuyabileceği en iyi ayet ayet-el kürsüdür.
Ayet el kürsü de Allah Teâlâ’nın isminden sonra Lailaheillallah yani tevhit geliyor. Ve sonra Allah’ın Ya Hay ve Ya Kayyum isimleri gelmektedir.
Ayet el kürsüyü tam ve hakkıyla okuyunca Allah Teâlâ’nın korumasına gireriz.

Her şeyin en iyisi bende olsun diyenler var.
Bir kişinin (kadın) bütçesini zorlayarak (borçla taksitle) evinin şeklini değiştirirse en konforlu bir şekle getirirse peki rahat ve huzur bulur mu? Bulamaz! Oraya gelen komşularının dostlarının yakınlarının (Allah Teâlâ Hazretleri bilir) %90 ı çekemez kıskançlık gözü ile bakar. Evde bir sıkıntı olur.
Bir bayan açık ve saçık dışarıya çıksa haset gözü ile bakılır. İç sıkıntısı ile evine döner. Kadın kadının giyimini bile çekemeyebilir. Eve geldiğinde başım ağrıyor içim sıkılıyor der. Kadınlar elinden geldiği kadar sadeliği tercih ederlerse kendileri açısından iyi olur.
İnsanlar bir şey yaptığını zannederler. Böyle şeylerde göz kalır. Yani haset olur. Bu da Sıkıntı huzursuzluk ve bunalım kaynağı olarak bize döner.

Bir Yorum Bırak

Mobil Sürüme Geç