Fil Suresi Dinle Okunuşu Meali

Fil Suresi Dinle

KABE İMAMI NASSER AL QATAMİ – FİL SURESİ DİNLE

Fil Suresi Arapça (Resim)
fil suresi

Fil Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.
1) Elem tera keyfe fe’ale rabbüke biashâbilfîl
2) Elem yec’al keydehüm fî tadlîl
3) Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl
4) Termîhim bihicâratin min siccîl
5) Fece’alehüm ke’asfin me’kûl

Fil Suresi Anlamı (Meali)

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1) Görmedin mi? Nasıl etti Rabbin ashab-ı fîle?
2) Kılmadı mı tedbirlerini müstağrak tadlîle.
3) Saldı da üzerlerine sürü sürü kuşlar (Ebâbil).
4) Atıyorlardı onlara “siccil” den taşlar.
5) Derken kılıverdi onları bir yenik hasıl gibi.

Fil suresi beş ayetten oluşmakla birlikte Mekke’de inmiştir. Bu sure Kur’an-ı Kerim’in yüz beşinci suresini oluşturmaktadır. Fil suresi adını Asya ve Afrika bölgelerinde yaşayan, oldukça iri, hortumu ve büyük kulakları bir kara hayvanından almaktadır.

Fil suresinin indirilme sebebi için rivayet olunur ki; Yemen Valisi Ebrehe’nin oluşturduğu ve gücünü oldukça fazla miktardaki fillerden alan ordu Kâbe’yi yıkmak için hazırlanmış ve yola çıkmıştır. Bu orduyu yolda hiçbir kuvvet tutamamış ve oldukça zayıf bir güce sahip olan Kureyş kabilesi de yenik düşmüştür. Kâbe üzerine atağa geçildiği sırada ise Yüce Allah ebabil kuşlarını fil ordusunun üzerine salmış. Kuşlar gagalarında ve ayaklarında taşlar taşıyordu ve fillerin üzerine taşıdıkları taşları atarak bu dev orduyu yenmiştir. Bu olay Hz. Muhammed (S.A.V) ‘in de doğmuş olduğu miladi 570. Senesinde cereyan ettiği için O’nun peygamberliğine bir delil olarak da kabul edilmektedir. Fil suresinde anlatılan olaylar ile birlikte Yüce Allah’ın gücünün her şeye yetebileceği bir kez daha ispatlandığı görülmüştür.

29 adet yorum var.

 1. Bir dost dedi ki:

  Sanki meali daha anlaşılır olsaydı daha iyi olurdu. Ama alkışa değer
  🙏

 2. jdjfj dedi ki:

  şu suriyelilerden bi kurtulsak

 3. Aleyna dedi ki:

  Güzel

 4. Furkan dedi ki:

  Merak ettiğim birşey var fil suresinde ebabil kuşlarının fillere ve insanlardan oluşan bir orduya taş attığı anlamı söylenilmiş insanları anladım akılları fikirleri var peki bu insanların eziyetlerini neden filler çekmiş ?

  • Birol yırtıcı dedi ki:

   Kardeşim neden mi filler eziyet cekmis çünkü bu fil ordusu kabeyi yıkmak icin geliyorlarmis önünde hicbir kuvvet engelleyemiyormis kuslarda filleri öldürerek onların en güvendiği fillerini yok etmiş

  • Adem dedi ki:

   Gerçekten doğru söylüyorsun

   😀 D:

 5. Dilek dedi ki:

  Rabbim den İsrail için de Filleri yok eden ebabil kuşları gibi Filistinli kardeşlerimize de yardım etmesi için dua etmekten başka elimizden biiey gelmiyor Rabbim Biz Kudüs e sahip çıkamıyoruz sen sahip çık yarabbim amin..

  • Erdal dedi ki:

   Çok güzel söylemişsin kardeşim .elimizden duadan başka birşey gelmiyor.ALLAH inşallah bu İsrail ve yandaşlarını kahru perişan etsin .duamız bu yönde.beni en çok üzen ne yazık İslam ülkesi olan devletlerin İsrail’e ve ve yandaşlarına destek vermesi.onu sebebi de saltanat larının hıkılmaması

 6. azra dedi ki:

  AMİN TEŞEKKÜRLER

 7. Sude dedi ki:

  Ödevim için çok ise yaradı hocam teşekkürler

 8. Sude dedi ki:

  Odevim icin cok ise yaradi hocem tesekkurler

 9. Emir buğra dedi ki:

  Bunun sayesinde 100 aldım teşekkürler

 10. Zafer dedi ki:

  Teşekkürler hocam ödevime yardımcı oldu

 11. Ege dedi ki:

  Ödevim için çok işe yaradı.Çok teşekkürler hocam

  • Murat Demir dedi ki:

   Ahiretiniz İçinde Çok işe yarar Umarım.Fil Suresinde Allah CC Düşünüp tutalım diye içinde bizlere ve sizlerede öğütler vermiştir.

 12. salimcan dedi ki:

  Güzel

 13. Melek dedi ki:

  Amin katiliyorum

 14. Muhammed dedi ki:

  İslam tarihinin başlangıcında böyle olayın vuku edeceğini düşünmeleri gerekirdi. Geçmiş toplumlara da baktığımızda firavunun nemrudun başına gelenleri gayet çok iyi biliyoruz.

 15. Kerem dedi ki:

  Fil suresi ile alakalı peygamberimizin dedesi mekkenin liderlerinden o zamanlar develerine el koyuyorlar o da gidip develerini geri istemeye gidiyor biz buraya senin kutsal kabeni yıkmaya geldik sen develerinin derdine düşmüşsün diyor ebrehe. Peygamberimizin dedesinin cevabı ise o develerin sahibi benim kabenin sahibi Allah diyor.

 16. İbrahim dedi ki:

  Allah hepimizi korusun.

 17. KAMİL dedi ki:

  Fil suresi hemen hemen her namaz vakitlerinde okunan namaz sureler’indendir. Bizler bir sureyi düzgün bir şekilde okuyamıyorsak anlamları değişir.Türkçe yazılışı ile Arabca yazılış ve okunuşları farklılık gösterir. Bu nedenle düzgün bir şekilde okuyamayanlar varsa acilen fatiha suresini ve bir kısa sure öğrenip onunla namazlarını kılmalarını tavsiye ederim.

 18. bulent dedi ki:

  devletimize milletimizede musallat olan belaların üzerinede o taşlardan yağdır Allah’ım.. amin

Bir Yorum Bırak

Mobil Sürüme Geç